Κέντρο Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Αράχθου

Η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών του σχολείου αναπτύσσεται μέσα από τα προγράμματα που υλοποιούνται σε όλη τη διάρκεια της Σχολικής χρονιάς.

Ιδιαίτερη αξία έχει όμως η βιωματική μάθηση μέσα στο περιβάλλον. Γι” αυτό  μαθητές και μαθήτριες της των Γ΄και Δ” τάξεων του σχολείου, επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αράχθου, στην Κόπραινα και συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Παραδοσιακή αλιεία- Διβάρια».

Στο ΚΠΕ παρακολούθησαν βίντεο με την ιστορία της Κόπραινας, έπαιξαν  σε ομάδες με τα είδη πουλιών που υπάρχουν στην περιοχή. Κατασκεύασαν χταπόδια με ανακυκλώσιμα υλικά και παρακολούθησαν κουκλοθέατρο με την ιστορία της Κόπραινας.

Ακολούθησαν περιβαλλοντικό μονοπάτι γνωρίζοντας την χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής.

Στην επίσκεψη τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί Αικατερίνη Φωτεινού, Μαρία Κοντογιώργη  και Γεωργία Ροντογιάννη.

100_6431100_6422100_6427100_6416

This entry was posted in Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες, Προγράμματα. Bookmark the permalink.