Πλαστικά μετά τη Χρήση; Η θέση τους στον Μπλε κάδο! Μακριά από τις γαλάζιες θάλασσες στη Λευκάδα

paralies_1_2

Σας ενημερώνουμε  για την υλοποίηση ενός προγράμματος Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη με συντονιστές το Μεσογειακό Γραφείο Πληροφόρησης ΜΙΟECSDE (πρωτοβουλία MEdIES) και την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ) με τίτλο: «Πλαστικά μετά τη Χρήση; Η θέση τους στον Μπλε κάδο! Μακριά από τις γαλάζιες θάλασσες».

Το πρόγραμμα, το οποίο είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας , πρόκειται να εφαρμοστεί σε μαθητές/τριες σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κυρίως σε νησιά και παράκτιες περιοχές, σε συνεργασία με τους κατά τόπους Δήμους. Σύμφωνα με το σχεδιασμό, το πρόγραμμα θα εφαρμοστεί φέτος σε μαθητές Ε’ Τάξης Δημοτικού και Α’ Γυμνασίου. Στο Σχολείο της Λυγιάς το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί την Τρίτη 5-11.

Επίσης θα πραγματοποιηθεί ανοιχτή Ημερίδα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης των κατοίκων, και των κοινωνικών και οικονομικών φορέων του νησιού , η οποία συνδιοργανώνεται από το Δήμο Λευκάδας, το ΜΙΟ- ECSDE (πρωτοβουλία MEdIES) & την ΕΕΑΑ την Δευτέρα 4η Νοεμβρίου στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Λευκάδας (17:15 – 20:30).

Εκ μέρους της Παιδαγωγικής Ομάδας του MEdIES

Ψαλιδάς Βασίλης

This entry was posted in Χωρίς κατηγορία. Bookmark the permalink.